Через скидання шахтних вод у аварійний ставок балка Свистунова опинилася на межі. Міністерство захисту довкілля готує термінову реконструкцію і веде перемовини з європейськими та японськими партнерами для залучення інвестицій.

Проблема не нова, але після підриву ГЕС — критична

Міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук відвідала Кривий Ріг. Один з перших об'єктів — балка Свистунова, яка вже багато років приймає шахтні води з підприємств Кривбасу.

«Проблематика стану водних ресурсів Кривбасу має багаторічну історію. Але питання, які не вирішувалися десятиліттями, ще більш загострилися після російського теракту на Каховській ГЕС», — пояснила Гринчук.

Що зараз відбувається на об'єкті

Ситуація критична:

  • щороку в ставок скидають близько 13 мільйонів кубів високомінералізованих шахтних вод;
  • об'єкт переповнений, термін його експлуатації завершився ще 5 років тому;
  • гребля деформується, вода просочується з дна, а це загрожує отруєнням річки Інгулець — головного джерела водопостачання для Кривого Рогу та Миколаєва.

«Накопичувач перебуває в аварійному стані. Його спроможність безпечної акумуляції шахтних вод наближається до критичної», — наголосила міністерка.

Популярні статті зараз

"Буча Комбуча" та "Збройні Сухарі України" зникнуть назавжди: знущання з символів нарешті припинять

У ПФУ пояснили, чому пенсії індексують не всім

"Як було б правильно": у ЗСУ розповіли, навіщо роздають повістки у громадських місцях та кого відправляють на фронт

К Александру Эллерту на свидание? Ксения Мишина разделась догола и побрила свою ...

Показати ще

Що планують робити

На зустрічі з обласною та міською владою, представниками водного агентства, екоінспекції та підприємств регіону обговорили реконструкцію балки і очистку шахтних вод.

«Маємо декілька технічних рішень і вже ведемо перемовини з міжнародними партнерами. Зокрема, з Європейським інвестиційним банком та японською стороною у межах програми "Joint Crediting Mechanism", — розповіла Гринчук.

Хто ще долучиться

До процесу планують залучити:

  • Дніпропетровську ОДА — для моніторингу ситуації на місці;
  • Криворізьку міську владу та підприємства — для технічного супроводу;
  • міжнародні фінансові установи — для інвестування в реконструкцію.

Що на кону

У разі прориву греблі вміст ставка може потрапити до річки Інгулець — а це десятки мільйонів кубометрів отруйної води. Це не просто загроза довкіллю — це реальна небезпека для людей.

«Зволікати далі неприпустимо. Маємо об’єднати зусилля — центральна та місцева влада, бізнес і партнери, щоб нарешті вирішити питання не лише водопостачання, але і якості води та екологічної безпеки», — підсумувала Гринчук.