Мобілізаційний процес в Україні продовжується, але існують певні категорії громадян, які в жодному разі не підлягають примусовій мобілізації. Це важливе правило встановлено у частині 1 статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу". Щоб бути в курсі, кого виключили із призову, ознайомтеся з повним списком винятків нижче:
- Особи, визнані інвалідами відповідно до встановленої процедури.
- Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє або більше дітей віком до 18 років.
- Жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
- Жінки та чоловіки, які є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
- Жінки та чоловіки, які є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, які виховують дитину з тяжкими захворюваннями та потребами у спеціальному догляді, такими як перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні та онкогематологічні , тяжкі психічні або хронічні захворювання нирок IV ступеня, а також діти, які потребують трансплантації органу або паліативної допомоги (за наявності відповідного документа, виданого лікарсько-консультативною комісією).
- Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю І чи ІІ групи.
- Усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування дітей віком до 18 років.
- Особи, які займаються постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною або своїми або подружжями, які потребують постійного догляду, за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
- Особи, у яких чоловік або один із батьків або батьків чоловіка є інвалідом І або ІІ групи.
- Опікуни осіб, визнаних судом недієздатними, а також особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи або ІІ групи або особою, яка потребує постійного догляду за висновком МСЕК або лікарсько-консультативної комісії, у разі відсутності інших осіб, здатних надавати такий догляд.
Крім того, отримувачі професійної вищої та вищої освіти, асистенти-стажери, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній чи дуальній формі здобуття освіти, також не підлягають призову.
Цей список є орієнтовним та ґрунтується на законодавстві України. Якщо ви або хтось із ваших знайомих потрапляє в одну із зазначених категорій, вам не слід турбуватися про примусову мобілізацію.