Бізнесмени, що прагнуть заробити ще більше грошей на крові, знаходять різноманітні шляхи, укладаючи тіньові оборудки та обходячи закон заради власної вигоди.

Однак подібні корупційні схеми нерідко лобіюють та «прикривають» народні обранці, що знаходяться при владі. Зокрема, таку схему викрили правоохоронці на Полтавщині.

Як нардеп сприяв торгівлі з Росією під час війни

За даними правоохоронців, на території Полтавської області вже кілька років діє організована група, учасникам якої було повідомлено про підозру за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

Головний організатор цієї схеми – кременчуцький бізнесмен Віталій Марченко, який є засновником одразу кількох фірм: ТОВ «Енергоресурс», ТОВ «Центроград Кременчук», ТОВ «Альфа груп 77». Крім того, він контролює групу компаній під назвою «VM-Group».

Популярні статті зараз

Держекоінспекція зафіксувала незаконний вилов риби у Сулинському заказнику

Мінус сотні мільйонів у бюджеті країни: правоохоронці розслідують, як нардеп Шаповалов допомагав бізнес-партнеру ухилятися від податків

Загибель і поранення працівників АТ «Укрзалізниця» призвело до звільнення її керівника

Коханка Зеленського та Коломойського: пропагандисти "розкрили" секрет успіху Тіни Кароль

Показати ще

До складу організованої групи також входять кілька виконавців, які обіймають керівні посади у різних підприємствах:

  • Юлія Колеснікова — директорка ТОВ «Торговий дім «Кременчук».
  • Олексій Михайлик — директор ТОВ «Інтерего».
  • Сергій Лоцкін — директор ТОВ «Стандарт Оіл Компані».
  • Павло Хмелик — директор ТОВ «Азарес».

Отже, за даними правоохоронців, Марченко створив широку мережу компаній для приховування незаконної діяльності. До цієї мережі входять як зазначені вище підприємства, так і інші компанії, які фактично контролює бізнесмен.

Особи, які керують цими компаніями, діяли у змові з представниками латвійських фірм (SIA Euro Energo Company, Dinaz Holding, Dinazis), власники яких мають зв’язки з РФ. Використовуючи підконтрольні підприємства, вони імпортували акцизний товар — метанол, маскуючи його під виглядом розчинників через європейські країни (зокрема, через фіктивні підприємства, у Словаччині, Чехії та Латвії).

Схема полягала у наступному: метанол завозився залізницею з рф та Білорусі на паливні склади в країнах Європи. Використовуючи підроблені документи про походження продукції, підприємства під керівництвом Марченко ввозили підакцизний товар до України. Далі його доставляли на власні склади в Кременчуці (Полтавська область), де метанол використовувався для нелегального виробництва пального.

Продукцію нібито продавали підприємствам реального сектору, щоб створити фіктивний податковий кредит і уникнути сплати податків.

Наразі проходять слідчі дії та експертизи, частина недоплачинх податків вже офіційно підтверджена. Так, експерти Київського відділення «Інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса» провели дев’ять судово-економічних експертиз. Вони підтвердили, що дев'ять підприємств штучно занижували податкові зобов’язання з ПДВ на загальну суму 182 мільйони гривень.

Але найцікавіше, що ця корупційна складова існувала з 2019 до 2023 року завдяки народному депутату та місцевій владі Кременчука. Як встановили правоохоронці, Марченко вступив у злочинну змову з народним депутатом 9-го скликання від партії «За майбутнє» Юрієм Шаповаловим та міським головою Кременчука Віталієм Малецьким, також членом цієї партії.

Нардеп Шаповалов є довготривалим компаньйоном Марченко, адже лобіює інтереси групи компаній «VM Group» в контролюючих органах та органах державної влади.

При цьому дивно, що правопорушення розслідується лише в розрізі несплати податків, адже тут мова не лише про ухиляння від оподаткування, а й про свідому торгівлю з країною агресором. Та чи є діючі провадження у СБУ проти діючого нардепа та його бізнес-партнера, наразі з’ясувати не вдалося. При цьому, НАБУ, до «юрисдикції» яких належить розгляд справи із народним депутатом серед головних фігурантів, поки теж не поспішає розкривати його ім’я. Бездіяльність БЕБ теж дивує, адже наразі цифри збитків від несплати податків сягають 70% бюджету Кременчука.

Сімейний клан та «кумівство»

Юрій Шаповалов, Віталій Малецький та Віталій Марченко завдяки родинним зв’язкам встигли налагодити цілу «сімейну сітку», яка освоює левову частку бюджету міста Кременчук.

Так, Шаповалов, використовуючи свої корупційні зв’язки, у тому числі з міським головою Кременчука Малецьким (який є кумом Марченка), допомагав підприємствам з групи «VM-Groupe», що належать Марченку, вигравати тендери на постачання нафтопродуктів, таких як бензин та дизельне паливо, для комунального підприємства «Благоустрій Кременчука». Протягом 2023-2024 років ТОВ «Азарес» уклало 35 договорів із цим комунальним підприємством на загальну суму 15 млн грн.

Згідно з тендерною документацією, «Азарес» мав постачати бензин А-95 виробництва Кременчуцького НПЗ та дизельне паливо виробництва «Hellenic Petroleum» (Греція). Однак, компанія постачала пальне власного виробництва, яке, звісно, не відповідало вимогам якості та стандартам.

Отже, Марченка, Шаповалова та мера Кременчука пов’язують стосунки через дружину бізнесмена – так їхні особисті та ділові інтереси переплітаються в одну тісну мережу впливу в місті.

У свою чергу, сестра народного депутата Шаповалова — Ірина Мовчан — керує кількома підприємствами та володіє значними активами, зокрема вона заснувала низку компаній у Полтавській області (ТОВ «ТРК «КРЕМЕНЧУК», ТОВ «ТРК «ПРІОРИТЕТ», ПП «АПІЛАК», МПП «ФОКСТРОТ-СЕРВІС», ТОВ «СОФТ ЕНЕРДЖІ», ПП «ТРК «АЛЛЮР», ТОВ «ТРК «ПРІОРИТЕТ»). Відомо також, що у природоохоронній зоні на березі Дніпра в Кременчуці ведеться забудова на ділянці, яку орендує її підприємство «АПІЛАК».

Її син, Олексій Мовчан, вирішив піти по стопах свого родича і завдяки родинним зв’язкам здобув мандат народного депутата від партії «Слуга народу».

Тим часом Юрій Шаповалов, обіймаючи посаду секретаря Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг у Верховній Раді, також використовує своє службове становище для особистого збагачення та кришування оборудок бізнес-партенрів.

За рішенням Кременчуцького міськвиконкому, його підконтрольній компанії «СОФТ ЕНЕРДЖІ» встановлено тариф на теплову енергію, вироблену з альтернативних джерел, для бюджетних установ Кременчука. Цей тариф становить 4 021 грн за Гкал (з ПДВ), що вище за тарифи інших підприємств, які надають подібні послуги.

Клієнтами «СОФТ ЕНЕРДЖІ» є місцеві лікарні та навчальні заклади, такі як «Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька», дитяча лікарня, лікарня відновного лікування та медичний коледж. На додачу компанія Шаповалова отримує допомогу від міста у вигляді деревини, яка використовується для виробництва палетів, що застосовуються як альтернативне паливо. Ця підтримка дозволяє «СОФТ ЕНЕРДЖІ» знижувати власні витрати.

Таким чином народний депутат Юрій Шаповалов та його компаньйони, що однією рукою нібито шукали можливості для поповнення державного бюджету, насправді іншою рукою обкрадали його.